Dizi ve filmlerin maksimum sevilen isimlerinden birisi olan Tuba BÜYÜKÜSTÜN, yanlızca oyunculuk başarısı ile değil hatta birbirinden ehemmiyetli projeleri ile de ünlüdür.

5 Temmuz 1982 de İstanbul’da dünyaya gelen meşhur oyuncunun ailesi Erzurumludur. İstanbul Kalifiye Doğuş Okulları’ndan mezun olduktan ardından gittiği Mimar Sinan Üniversitesi’nde de Sahne Dekorları ve Kostüm Planımı kısmını tamamlamıştır.

Üniversite senelerında reklam filmimizde yer edinen Tuba Büyüküstün’ün yaşamı, bu dönemde karşısına çıkmış olan yönetmen Tomris Giritlioğlu ile bambaşka bir hal almıştır.

İlk dizi oyunculuğuna bu yönetmen sayesinde 2003 seneninde Sultan Makamı isimli dizide oynadığı rol ile başlamıştır.

Bu dizi kanal D ekranlarından seyircileri ile buluşmuştur.

2004 yılında yönetmenliğini Çağan IRMAK’ın yaptığı, yine Kanal D ekranlarında gösterilen Çemberimde Gül Oya isimli dizide Zarife karakterini canlandırmıştır.
Şöhrete kavuşması da bu dizi ile meydana gelmiştir.


Tuba BÜYÜKÜSTÜN’ün ilk sinema tecrübesi ise Babam ve Erkek çocuğum filmi ile meydana gelmiştir.
Bu filmden derhal ardından yönetmenliğini Cemal Şan’ın yaptığı Gülizar isimli tv filminde Gülizar karakterini canlandırmıştır.

Canlandırdığı Gülizar karakteri ile Sırbistan-Karadağ Cumhuriyeti Beynelmilel TV Şenlik Bar’da En İyi bayan Futbolcu mükafatı ile ödüllendirilmiştir.

2005 yılında yönetmenliğini Aydın Bulut’un yaptığı, Kanal D kanalında yayınlanan Ihlamurlar Altında isimli dizide aldığı rol ile tüm dikkatleri bir kere henüz üzerine çekmeyi başarmış ve büyük bir hayran kitlesine haiz meydana gelmiştir.

2006 yılında imtihan isimli beyaz perde filmimizde rol almış, 2007 seneninde Asi isimli dizide rol almış, aynı dönemde Çemberimde Gül Oya, Ihlamurlar Altında, Asi benzer biçimde dizilerinin vatan dışında da hayranlıkla izlenmesi ile Türk dizilerinin vatan dışına çıkışında iyi bir lider meydana gelmiştir.

Ünlü futbolcu ilk başrol oyunculuğunu, 2010 yılında Vicdanına Sor filminde yapmıştır.


2010 seneninde başrol oynadığı Gönülçelen isimli dizide tanıştığı itibar SAYLAK ile 2011 yılında evliliğe ilk aşamasını atmıştır.

2012 yılında ikiz kız dünyaya getiren Tuba Büyüküstün, kızlarına Toprak ve Maya adlarını vermiştir.
Bebeklerinin bakımı içersinde ortalama 1,5 sene oyunculuğa ara veren Tuba Büyüksütün, 2013 yılında 20 Dakika isimli dizide yine kaldığı yerden devam etmiştir.
Canlandırdığı bu mizaç ve oyunculuk başarısı kendine 42. Uluslararası Emmy Ödülleri’ne aday olabilen ilk Türk oyuncu olma başarısını kazanmıştırrmıştır.

Filmografisi

Asi (2007-2009) – Asiye Kozcuoğlu
Sınav (2006) – Zeynep Erez
Aşk Yolu (2005) – Deniz
Babam ve Oğlum (2005) – Aysun
Ihlamurlar Altında (2005) – Filiz Tekiner
Gülizar (2004) – Gülizar
Çemberimde Gül Oya (2004) – Zarife
Sultan Makamı (2003) – Nesrin

TUBA BÜYÜKÜSTÜN KİŞİSEL BİLGİLERİ

Doğum tarihi
5 Temmuz 1982

2018 Yılına bakılırsa Yaşı
37  yaşlarında

Güneş Burcu
Yengeç

Sevgilisi
onur Saylak

Doğum Yeri (Nereli)
İstanbul / Türkiye

Göz Rengi
Ela

naturel Saç Rengi
Kahverengi

Kilosu
56

Boyu
1.73 m veya 173 santimetre

Yorumlar


Sen de Yorumla!