Türk besteci, söz yazarı ve şarkıcı olan Sinan Akçıl 20 Mayıs 1982’de Leeuwarden, Hollanda’da doğmuştur. 35 yaşındaki sanatçı müziğe çok küçük yaşlarda başlamıştır. 1,77 boyundaki Sinan Akçıl, 66 kilogramdır. Küçük yaştaki müziğe girişine rağmen çok başarılı besteler yapmıştır. Annesi Gaye Çağlayan, babası Saim Akçıl keman virtüözü bir müzik insanıdır, kardeşi İdil Akçıl da piyanisttir. Sinan Akçıl aslen Çanakkale, Bigalıdır.

Eğitim Hayatı

Müzik geçmişi ise; 6 yaşında Kadıköy Belediye Konservatuarı’nda aldığı Piyano eğitimi ile başlamıştır. 9 yaşında konservatuarı bırakan Sinan Akçıl, St. Benoit Fransız lisesine girmiştir. 1995 senesinde okul orkestrasında yer alan sanatçı, pop müzik alanında ilk beste ödülünün sahibi olmuştur.

Çalıştığı Sanatçılar

Sinan Akçıl günümüze kadar birçok sanatçı ile birlikte çalışmıştır. İzel, Enbe Orkestrası, Ferhat Göçer, Candan Erçetin, Yaşar, Zeynep Casalini, Mustafa Sandal, Gülben Ergen, Ebru Gündeş, Kutsi, Petek Dinçöz gibi isimler ile birçok şarkıda çalışmıştır. 2009 yılındaki Eurovision Şarkı Yarışmasında ülkemizi temsil eden Hadise için Düm Tek Tek şarkısını yazmıştır. Bu şarkı Türkiye’ye Eurovision’da dördüncülük kazandırmıştır. 1 Nisan 2010 tarihinde ünlü pop şarkıcısı Hande Yener’in Hande’ye Neler Oluyor? isimli albümündeki söz ve müzikler Sinan Akçıl’ındır. Sinan Akçıl yine Hande Yener’in 13 Eylül 2010’da çıkardığı Hande’yle Yaz Bitmez albümünde yer alan 10 remix ve “Uzaylı” isimli şarkısının sözlerini yazıp, düzenlemesini de yapmıştır. Ayrıca Eylül 2011’de Hande Yener’in Teşekkürler isimli albümündeki şarkıların da sözlerini yazıp besteleyen kişi Sinan Akçıl’dır.

Aldığı Ödüller

Sanatçı, 1996 yılında Milliyet Liseler Arası Şarkı Yarışmasında, En İyi Pop İcrası. 2008 yılında Kadir Has Üniversitesi En Has Albüm ödülü, MÜYAP’ta En Çok Satan Albüm ve En Çok İndirilen Albüm ödülleri almıştır. 2010 yılında hem Avrupa İş Adamları Derneği tarafından Yılın Müzik Adamı, hem de Türev Vakfı tarafından Yılın Müzik Adamı seçilmiştir. 2011 yılında ise; Siyaset Dergisi Ödülleri tarafından Yılın Müzik Adamı seçilen Sinan Akçıl, İstanbul Tekstilciler Ödül Töreninde de Yılın Bestecisi ödülünü almıştır.

Yorumlar


Sen de Yorumla!