Saç Dipleri Acıması Sebepleri

Sağlık 20 Eki 2019 284 views Okunma

Dünkü güneşli ve güzel bir havanın ardından, ertesi güne kasvetli yağmurlu ve bulutlu bir güne başlamanın da vermiş olduğu negatiflik duygusuyla güne saç diplerinin ağrısıyla başladım. Sebebini bilmediğim bu dayanılmaz ve gittikçe artan ağrı gitgide beni daha çok rahatsız etmeye başladı. Daha sonra saç diplerinin neden ağrıdığı’na dair araştırmalar yaptım. Çözümünü ve nedenini kolayca buldum diyemesem de kesin çözüme ulaştığıma eminim. Keza bu ağrının her birinizde olabileceğini düşünüp Bilgisayar başına oturdum ve bulduğum bu yöntemleri ağrısız bir şekilde sizlerle de paylaşmak istedim. Zira şu an sabah uyandığıma nazaran gayet ağrısız ve sızısız bir şekilde yazabilme fırsatını buldum.

Öncelikle saç diplerinizin ağrısını yok etmek ve çözebilmek için hangi sebepten neden ağrıdığını bilmek gerekir. Peki saç dipleri hangi durumlarda ağrır yada sızlar ?

Yaptığım araştırmalara göre saç diplerinin acımasının nedeni:

BANYODAN SONRA SAÇI KURUTMAMAK; Saç diplerinin en önemli ağrı sebebi ve benimde nedenine ve çözümüne ulaştığım en fazla üstünde durmanız gereken bir sebeptir. Banyo yaptıktan sonra saçlarınızı kurulamamak ve ıslak saçların üzerine yatmak, saç diplerinizin ağrımasına neden olacaktır. Saç diplerinden ziyade baş ağrısına da neden olan bu sebebi ortadan kaldırmanız ağrınızın tamamen ortadan kalkmasına neden olacaktır.

SAÇ ŞEKİLLENDİRMELERİ; Saçlarınızı her zaman aynı şekilde topluyorsanız, sürekli fön çektiriyorsanız, her defasında aynı yöne tarıyorsanız, sürekli saçlarınızı ıslatıyorsanız, saçlarınızı çık sıkı at kuyruğu yada topuz yapıyorsanız, aşırı miktarda jöle yada sprey kullanıyorsanız, aşırı şampuan kullanıp saç dersinin kurumasına neden oluyorsanız, saçlarınızı ılık suyla değilde sıcak suyla yıkıyorsanız saç diplerinizin ağrıması kaçınılmaz olacaktır.

SERT KİMYASALLAR; Ağrılı bir saç derisinin en önemli nedenlerinden biri saç kimyasalların kullanılmasıdır. Saç boyama, sürekli olarak kullanılan saç koruyucuları, kullanılan şampuanlar, saç yağları, saç serumları ve benzeri kimyasal ürünlerin uzun süre kullanılması sonucu deri altında oluşan yaralardan ötürü saç diplerinin ağrıması meydana gelmektedir. Herhangi bir ürünü yeni kullanmaya başladıysanız ve o ürünü kullanmaya başlamadan önce bir sorun yaşamadıysanız, yine bu yeni ürünü kullanmanızla alakalı bir sıkıntı olabilir. Bu tür kimyasallar deri altında bizim gözle göremediğimiz yaralar ve tahrişler yapabilirler.

MANTAR ENFEKSİYONU; Saç kıran gibi enfeksiyon hastalıkları da bu ağrılara neden olabilmektedir. Bu tür bir hastalığınız var ve tedavi görmüyorsanız bir an önce doktorunuza başvurmanız gerekecektir.

BAKTERİYEL ENFEKSİYON; Mantar enfeksiyonlarının yanı sıra, bu tür impetigo veya folikülit bakteriyel enfeksiyonlar acılı bir kafa derisine neden olabilir. Cilt ve saç foliküllerinin Bu enfeksiyonlar genellikle irin ihtiva kafa derisi üzerinde kırmızı, iltihaplı lekelere neden olabilir.

YAĞLI SAÇLAR; Saç derisi aşırı yağlı ise, kafa derisi ve cilt iltihaplı ve ağrılı hale gelebilir. Ayrıca enfeksiyonlara ve bunun sonucunda oluşan kaşıntılara neden olduğundan yağlı saçlarında bu ağrılara neden olduğu görülmüştür. Bu nedenle saçlarınızı gerektiği miktarda yıkamaya özen göstermeli ve her daim titizlikle temizlemelisiniz.

STRES; Saç diplerinin ağrımasına neden olan sebeplerden biride aşırı stres ve üzüntüdür. Ayrıca bu stres ve üzüntü anlarının uzun ve yüksek olması saç diplerindeki ağrıyı daha uzun çekmenize yol açacaktır.

ALERJİK MADDELER; Gün içinde yediğiniz yada içtiğiniz herhangi bir şey saç dipleriniz de ağrı oluşmasına neden olabilir. Eğer bu tür bir şeyden ağrı çekiyor iseniz bu ağrı çok uzun sürmeyecektir.

Bana gelince, 1 gün önce duş aldıktan sonra saçlarımı kurtmadan ıslak saçlarla yattım. Ertesi gün kalktığımda ise saç diplerimin müthiş bir şekilde ağrıdığını ve saatler geçince agrının çogaldığını hissettim. Acının, yukarıda size de söylediğim nedenlerden biri ve daha önce hiç yapmamış olduğum yöntem olan saçlarımı kurutmadığım sonucu olduğuna kanaat getirdim. Ve rahatlaması için şaçlarımı tekrar yıkayıp iyice kuruttum. Şu an hiç ağrı ve sızı yok diyebilirim. Bir daha saçlarımı kurutmadan asla uyumayacağımın garantisini verebilirim.

Umarım verdiğim bilgiler işinize yaramıştır ve sizlerde saç diplerinizin neden agrıdığının nedenini ve çözümünü bulabilmiş’sinizdir. Eğer öyle ise sizlerde sonuçları ve nedenleri yorum olarak lütfen bizlerle paylaşın. Başka bir yazımızda görüşmek üzere, şimdilik kendinize iyi bakın, hoşça kalın…

Benzer Yazılar

Yorumlar


Sen de Yorumla!