Merhaba arkadaşlar biliyorsunuz son zamanlarda Php PDO uyarıları almaya sıkça başladık buda yavaş yavaş artık Pdo’ya geçmemiz gerektiğinin artık zamanı gelmiş olduğunu göstermektedir.Peki Pdo’ya neden geçmeliyiz bunun hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra hemen Pdo’ya geçişe başlayalım.

Öncelikle arkadaşlar güvenlik açısından son derece kuvvetli kodlar yazmak istiyorsak açıklarımızın olmamasını istiyorsak PDO’ya geçmemiz gerekmektedir çünkü mysql bağlantılar ve sorgularda bolca sql injection’a açıkları mavcuttur.Aslında normal php sorgularımızdan çok fazla bir farkı yoktur ve mümkün olduğu en kısa sürede geçmenizi tavsiye ediyorum zira ben öyle yaptım 🙂

Php Pdo Veri Tabanı Bağlantısı

Sizlere örnek olarak bir veritabanına nasıl bağlanabileceğimizi göstereceğim.

<?php

try {

$ver = new PDO(“mysql:host=localhost;dbname=w1;charset=utf8″,”root”,””);
}catch(PDOException $e){

print $e->getMessage();

}
?>

Yukarda örnek olarak bir veritabanına nasıl bağlanıldığını aynı zamanda charset ayarı verilerek türkçe karakter ayarıda yapmış olduk bu try catch yapısı ile bağlantı şeklidir ben bunu kullandığım için bunu göstermek istedim hem daha kısa hemde akılda kalıcı.

Veri tabanına bağlandığınıza göre artık bundan sonra $veri değişkeni içine bağlantı verileri depolanmış oluyor bundan sonra $veri->query sorgularımızı oluşturabiliriz.

Pdo ile Veri tabından Veri Çekme [“Tekli Veri Çekimi”]

Üste zaten bağlantımızı kurduk bu bağlantıyı diğer baglan.php oluşturup nasıl sayfamıza include oluşturuyorsak aynı şekilde include edebilir ve kullanmaya başlayabiliriz.

Ben bağlan.php yi include ettiğinizi farzederek anlatıma devam edeceğim. Arkadaşlar aslında çok fazla bir değişklik yok güvenli bir şekilde bağlanıp veri çekmek için yapacağımız ufak bir değişiklik var buda değişkenleri id yada where sorgusunda verdiğimiz sorgu şartımızı saklamak.Bunun haricinde pek bir değişiklik yok çünkü genelde bu sorgudaki şartlarımızda sql injection açıkları oluşur.

Örnek veri tabanımızda baslik adında bir sütunumuz olduğunu düşünelim ve tablomuzun adıda dersler olsun bu şekilde bir yapıdan nasıl veri çekebiliriz onu görelim şimdide.

<?php

$Sorgu=$ver->prepare(“select * from dersler where=?”); // Soru işaretinde id numarası var ama saklı
$Sorgu->execute(array(“2”)); // Soru işaretindeki veriyi burda belirtiyorum
$sonuc=$Sorgu->fetch(); // ve sonuca ulaşıyorum fetch_array yapısında olduğu gibi

echo $sonuc[“baslik”]; // veri tabanından 1 veri çekmiş olduk

?>

Yukarda tam olarak 1 adet veri çekmiş olduk.Gördüğünüz gibi korkulacak bir şey yok sadece verimizi güvenli bir şekilde id nosunu sorguda gizledik ve hemen altında ise idyi güvenli bir şekilde belirtip fetch yapısına sokup verimizi aldık ve echo ile ekrana basmış olduk.

Çoklu veri çekimi için ayrı bir ders anlatımı yapacağım o konu biraz daha uzun olabilir bu yüzden ayrı bir ders şeklinde gösterirsem daha rahat bir anlatım olmuş olacağını düşünmekteyim.

Umarım faydalı olmuştur.

Benzer Yazılar

Hiç Benzer Yazı Bulunamadı Malesef :(

Yorumlar


Sen de Yorumla!