Arabeskin babası kimdir sorusuna şüphesiz ki birçok kişi Müslüm Gürses diye yanıt verecektir. 7 Mayıs 1953 senesinde Şanlıurfa’ya bağlı olan Halfeti ilçesinin Fıstıközü köyünde hayata gözlerine açan Müslüm Gürses’in burcu ise boğa.

Küçük Yaşta Adana’ya Göç Ettiler

Müslüm Gürses’in ailesi son derece zor koşullarda onu yetiştirdi. Köylerinde ekonomik sıkıntı çeken aile, Müslüm Gürses henüz 3 yaşında iken Adana’ya göç ettiler. Müslüm Gürses burada büyüdü. İlk zamanlar kunduracılık yapan başarılı sanatçı, daha sonra terzi çıraklığı ile ailesine ekonomik bir katkı sunmaya çalıştır. İlkokulu bitiren Gürses, eğitim hayatına devam etmedi.

Yarışmada Birinci Oldu

Son derece güzel bir sesi olduğunu söyleyen çevresinin etkisinin ile henüz 14 yaşında iken Adana’daki bir çay bahçesinde yapılan şarkı yarışmasına katıldı. Burada göstermiş olduğu performans ile dikkatleri üzerine toplayan Müslüm Gürses, böylelikle adını da yavaş yavaş duyurmaya başladı. Elde ettiği başarılardan sonra TRT Çukurova radyosuna katılan Gürses, böylelikle şöhret basamaklarını da yavaş yavaş tırmanmaya başladı. Başarılı sanatçı, 1968 senesinde İstanbul’a geldi ve ilk albümü olan Ovada Taşa Basma’yı çıkardı. Bu albüm büyük bir ilgi gördü ve tam 300 bin adet sattı. Bu arada Anadolu turnesi için şehir şehir gezen Gürses, çok büyük bir trafik kazası geçirdi. Bu kazanda şoför vefat etti. Kendisi de öldü zannedildi. Sanatçı bu kazada işitme duyusunun yarısını kaybetti. Ayrıca bu kazadan sonra tat almamaya başladı.

müslüm gürses ve eşi muhterem nur

Muhterem Nur İle Tanıştı

1982 senesinde Malatya turnesine çıkan Müslüm Gürses, burada Muhterem Nur ile tanıştır. Dönemin en önemli sinema oyuncularından olan Muhterem Nur, Müslüm Gürses’in büyük hayranlık duyduğu bir sanatçıydı. İkili 1985 senesinde evlendi. Bir daha da hiç ayrılmadılar. Müslüm Gürses, bir taraftan film çekiyor bir taraftan da albümlerine hız kesmeden devam ediyordu. Bu süreç içerisinde sanatçının son derece farklı bir hayran kitlesi oluşmaya başladı.

Tarzını Değiştirdi

Müslüm Gürses, 2000’li yıllardan itibaren tarzını değiştirmeye başladı. Yıllarca kente tutunamayan, hayata isyan eden, varoşlarda yaşayan kişilerin sesi olan başarılı sanatçı, bu tarihten itibaren yabancı şarkıları yorumladı, Teoman ve Murathan Mungan gibi isimler ile çalışmaya başladı. Hayranları sanatçıya çok büyük tepki gösterdi. 2012 senesinde ise karaciğer ve böbrek rahatsızlığından dolayı hastaneye kaldırıldı. 4 ay boyunca yaşam mücadelesi veren başarılı sanatçı, 60 yaşında iken 3 Mart 2013 yılında vefat etti. Birçok albüm ve filme imza atan, Türk Arabesk müziğinin gelmiş geçmiş en iyi sanatçılarından birisi olarak kabul edilmektedir.

Yorumlar


Sen de Yorumla!