Kuru öksürük nedir ve nasıl önlenir

Sağlık 02 Oca 2020 228 views Okunma

Kuru öksürüğün en büyük özelliği; gürültülü ve insanın canını yakan bir tablodur. Bazen hayat kalitesini son derece düşürür. Kuru öksürüğün en önemli 3 nedeni vardır.

  • Geniz akıntısıdır ( Genellikle sinüzitlerden kaynaklı öksürükler kuru vasıftadır )
  •  Akan akıntıya karşı akciğerlerimiz aşırı derecede cevap veriyorsa bu da genellikle alerjik insanlarda olur. Alerjik insanlarda görülen bir tablodur.
  • Uzamış kuru öksürüğün en önemli sebeplerinden, halk arasından çok bilinmeyen reflü öksürüğü’dür.

Kuru öksürüğü nasıl önleriz

Kuru öksürüğünüz eğer geniz akıntısından kaynaklanıyorsa genellikle burun tıkanıklığından oluşmuş demektir. Burnunuzu açtığınızda bu öksürük ortadan kalkacaktır. Geniz akıntısını azaltan bazı semptomatik grip ilaçları vardır o tip ilaçları kullanabilirsiniz. Alerjik bir öksürükse bu kuru öksürük o zaman alerji ilaçlarını kullanıyoruz. Reflüye bağlı bir kuru öksürükse mide asitlerini öldürücü tedaviler kullanıyoruz.

Kuru öksürüğün tedavisi

Öksürüğün tedavisine bağlı olarak öksürüğün nedenine yönelik olmalıdır. Öksürük; sigara ve hava kirliliği gibi nedenlerden kaynaklanıyorsa bunu ortadan kaldırarak kuru öksürüğün kesilmesini sağlayabiliriz. Eğer bu öksürük enfeksiyondan kaynaklanmışsa antibiyotik ilaçlarla tedavi edilmelidir.

Toplum olarak bazen kendi doktorumuzun kendimizin olduğuna inandırarak, bilinçsizce kullanılan öksürük şuruplarının vücudumuzun solunum yollarını temizlemesini önleyeceği gibi daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalmamızı sağlayacaktır.

Benzer Yazılar

Yorumlar


Sen de Yorumla!