Egenin Tarih Kokan Kenti Manisa

Gezi / Seyahat 03 Ara 2019 195 views Okunma

Ege Bölgesinin ikinci büyük kenti olan Manisa, İzmir ilinin doğusunda Uşak ilinin batısında konumlanmıştır. 2017 yılı verilerine göre Manisa’nın nüfusu yaklaşık olarak 1.413.000’dir. İzmir ve Denizli ile birlikte bölgenin sanayi açısından oldukça gelişmiş olan kentlerinden biri olan Manisa, şehzadeler şehri olarak bilinir.

Manisa, tarihi ve doğal güzellikleri, sıcakkanlı insanları, gürültüden ve kalabalık şehirlerin karmaşasından uzak kesinlikle bölgenin gezilip görülmesi gereken yerlerinden biridir. Manisa denilince akla ilk gelenler, kuşkusuz ünü ülke sınırlarını aşan mesir macunu, Spil dağı, tarihi yapılar ve kaplıcalarıdır.

Bitki, Hayvan ve Bereket Tanrıçası

Manisa’da gezilecek yerler sıralayacak olursak ilk olarak görmeniz gereken Spil Dağı Milli Parkıdır. Hem mitolojik hem de botanik açıdan öneme sahip olan Spil Dağının ismi mitolojide Tanrı Kronos’un karısı Kybele Sipylena’dan gelir.Kybele bitki, hayvan ve bereket tanrıçasıdır. Dağın çevresinde geniş dere yatakları ve vadiler bulunmaktadır.Çok farklı bitki türlerine ev sahipliği yapan Spil Dağı yabani hayvan türleri bakımından da oldukça zengindir.Milli parkta domuz, tilki, çakal, kurt, akbaba ve hatta ayı dahil bir çok yabani hayvanı görebilirsiniz.

Manisa tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra şifalı suları ve kaplıcaları ile de oldukça ünlüdür. Kentin Salihli ilçesinde bulunan Manisa Kurşunlu Kaplıcaları ilçe merkezine 6 km uzaklıkta bulunmaktadır. Dört mevsim gidip hem tatil yapabileceğiniz hem de şifa bulabileceğiniz Kurşunlu kaplıcalarının termal suyu sülfat, bikarbonat ve hidrojen bakımından zengindir.Eklem , kireçlenme, romatizma, cilt problemleri ve kadın hastalıklarına şifa olan suyun sıcaklığı 52-96 derece arasında değişmektedir.

Kaplıcalardan sonra Salihli ilçesinin görülmesi gereken yine bir başka tarafı ise Sardes Antik Kenti olarak bilinir. Hala gizemini koruyan ve kazı çalışmalarının devam ettiği kent, Lidya krallığının başkenti konumundadır. Ayrıca Sardes tarihte paranın ilk basıldığı yerdir.

Manisa Kebabı Yemeden Gitmeyin

Manisa ilini gezerken Manisada ne yenir sorusunun akıllara geldiğini unutmamak gerekir. Manisa ve yemek denilince akla ilk gelen Manisa Kebabı olarak belirtilebilir. Kebap, süt danasının ön kolundaki etlerden yapılan köfteden oluşuyor ve isteğe bağlı olarak sade ve ya yoğurtlu tercih edilebiliyor.Nefis kokulu ve özel olarak kullanılan tereyağı ise köftelere lezzet katan bir başka faktör. Manisaspor Kebapçısı ve Gülcemal Manisa Kebapçısı Manisa kebabını tadına bakabileceğiniz başlıca yerlerdir.

Benzer Yazılar

Hiç Benzer Yazı Bulunamadı Malesef :(

Yorumlar


Sen de Yorumla!