Tam adıyla Bengü Erden, 2 Nisan 1979’da İzmir’de doğmuştur. 1,61 boyunda olan Bengü’nün Banu Şen isimli bir kardeşi bulunmaktadır. Günümüzde 39 yaşında olan Türk şarkıcının müzik hayatı ilkokul yıllarında başlamıştır. O yıllar İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ile çalışmaya başlayan sanatçı “Oliver Twist” müzikalinde başrol oldu. İzmir Devlet Konservatuarı’nın Genel Müdürü olan Müfit Bayraşa’dan şan eğitimi almıştır. 1998’te MÜYAP ve Show TV’nin Pop Show adlı şarkı programında ikinci oldu. Müzik eğitimine Akademi İstanbul ile devam eden Bengü, bir süre Kenan Doğulu’ya vokal oldu.

Bengü Erden

Yükseliş ve Albümler

2007’deki Show TV programı olan Bak Kim Dans Ediyor’da birincilik kazanan sanatçı, ilk albümünü Kenan Doğulu ve Ozan Doğulu prodüktörlüğünde çıkaran sanatçı, Hoş Geldik isimli albümünü Temmuz 2000’de çıkardı. İkinci albümü olan Bağlasan Durmam isimli albümünü de 2005 yılında çıkaran Bengü, 2007 yılında da üçüncü albümü Taktik’i çıkardı. Albümdeki Korkma Kalbim şarkısı ile MÜ-YAP Müzik Ödüllerinden Dijital sertifika kazandı. İki Melek albümünü 2009’da çıkaran sanatçı, 125.000 kopya satış gerçekleştirerek Altın Plak ödülünü aldı. Şarkısı 7 hafta zirvede kalmayı başaran Bengü, 2011 yılında da Dört Dörtlük adlı albümünü piyasaya sürdü. 2002 yılında Anlatacaklarım Var maxi single’ındaki Yaralı adlı şarkısı uzun süre Resmi Türkiye listesinde kalmıştır. Yedinci albümünü 2014 yılında çıkaran sanatı albüme İkinci Hal ismini vermiştir. Bu albümdeki Feveran isimli şarkısı 2015 yılında DMC’den Altın Plak almıştır.

Bengü

Ödüller ve Adaylıklar

Sanatına başladığı günden bu yana Korkumdan Ağladım, Korkma Kalbim, Unut Beni, Ağla Kalbim, Gezegen, İki Melek, Kocaman Öpüyorum, Aşkım, Saat 03:00, Haberin olsun, Yaralı, Saygımdan, Sahici, Feveran, Hodri Meydan ve Sığamıyorum isimli şarkılarıyla oldukça popüler olmuştur. Dört adet Kral TV Video Müzik Ödülleri adaylığı, 2 Balkan Music Awards adaylığı bulunmaktadır. Bengü’nün aldığı ödüller ise; bir adet Kral TV ödülü, 1 MÜYAP Müzik Ödülü ve bir adet TTNET Müzik ödülüdür. Günümüzde hala aktif olarak sanatına devam eden Bengü’nün oldukça fazla hayranı bulunmaktadır.

Yorumlar


Sen de Yorumla!